קול קורא “תאגיד השידור”: עדכון מצב

חברי הקהילה שלום

נרצה לעדכן אתכם בהתקדמות התקשורת מול תאגיד השידור הציבורי.
אחרי טיול קצר בנבכי הטלוויזיה החינוכית והאנשים השונים בה הגענו אל דינה לניר, סמנ”כלית הטלוויזיה של תאגיד השידור העתידי. מוגש פה סיכום של מספר שיחות והתכתבויות שהתרחשו בשבועיים האחרונים.

נתחיל עם השורה התחתונה.

לקראת הקול הקורא הבא, אשר מיועד לצאת לקראת סוף השנה הנוכחית, האיגוד ונציגיו ייפגשו עם יוצרי המכרז וינסו להבין יחדיו כיצד לתקצב אנימציה ולהכניסה למכרז לטובת כלל הקהילה. נראה שיש רצון לכלול אנימציה במכרז, אך לפי גברת דינה לניר, זה דורש הכנה ובשל כך לא נכלל בקול הקורא הנוכחי.
קצת פירוט –

אנימציה למבוגרים
אנשי התאגיד בעד אך חוששים. למעט כך ש”אנימציה היא לא דבר זול”, אין הרבה ידע בנושא. הראינו דוגמאות רלוונטיות לאנימציה ישראלית לכל המשפחה, ובהתחשב בכך שזוהי תקופה טובה מאי פעם לפתח תכנים מכיוון הקרנות, הבהרנו שהקהילה מצפה לאנימציה שתיכלל כשאר הדיסיפלינות.

ה’התעלמות’ העיקרית מאנימציה בקול הקורא שיצא, נובעת, לפי דבריהם, מכך שהיה עליהם להוציא קול קורא בדחיפות ולא היה אפשרי, לטענתם, בזמן כה קצר להבין מה המשמעות של להכניס אנימציה לקול הקורא. גם אנו מצידנו, מעדיפים שאם יש אנימציה בקול הקורא, אנשים בעלי הבנה ייצרו את תנאי הסף להגשה הזו והיא תתוקצב נכון.

כך שאנימציה, מבחינתם, היא ברקע הדברים שהם צריכים לקדם במיידי. דיברנו על המיזם, ודיברנו על יום האנימציה בפסטיבל קאן ודיברנו עוד קצת. כאשר הגענו לכסף (קרי – כמה זה עולה?), הגענו למסקנה המתבקשת, שצריך להיפגש ולשבת על הדברים.

הסמנכ”לית נתנה את מילתה כי לקראת הכנת הקול הקורא הבא שיהיה (אשר יכוון לסוף השנה הנוכחית), היא תזמין את נציגי האיגוד על מנת להבין את המשמעויות של יצירת אנימציה והכנסתה לקול הקורא. אנחנו כמובן רוצים להיות חלק מהמכרז ומהגדרת נאותות ההפקה של אנימציה ישראלית. הפגישה תהיה בתוך החודשיים הקרובים, אנחנו נעדכן את הקהילה בהתקדמות העניינים.

רצועת ילדים? לא כרגע.
החינוכית, לפי החוק החדש, לא תיסגר בינתיים. היא תיסגר רק בראשון לינואר 2018 כאשר היא תיטמע בתאגיד, ועד אז היא תמשיך את פעילותה בצורה מצומצמת לילדים ונוער ללא תכניות אקטואליה. מה זה אומר? שאין גם תכניות חדשות. האוצר לא ייתן כסף גם לחינוכית וגם לתאגיד להקים רצועת ילדים חדשה וכרגע אין על שולחן החינוכית תכניות לייצר תוכן ילדים חדש. לפחות, כאמור, עד 2018.

לגבי שאר הסעיפים שמטרידים אותנו ואת שאר איגודי היוצרים.
תנאי הסף
בעוד פתיחת התאגיד מתוכננת ל1 לאוקטובר, ראשי התאגיד הצהירו שזה בלתי אפשרי ליצור לוח שידורים ראוי לפני 2018, אבל מאחר שחקיקה מעורבת פה, עליהם לעמוד לפתיחה בעוד פחות מחצי שנה. לטענתם, אלה הסיבות העיקריות לתנאי הסף הגבוהים. למעשה, הם רוצים שהמשתתפים במכרז, יהיו גופים שיש להם רקורד מוכח של הפקות מאחוריהם בכדי שידעו שהם יכולים לעלות בזמן המדובר.
הזעקה של היוצרים, הסטודיואים הקטנים והבינוניים שקמה בעקבות זאת, גורמת להם לשקול דברים מחדש. הם עכשיו בוחנים קריטריונים חדשים לקול הקורא הנוכחי.

זכויות יוצרים ותל”י
יש דיונים עמוקים של איגוד התסריטאים והבמאים עם התאגיד, כולל פגישות בשבוע האחרון, עדיין אין תוצאות ברורות.

בברכה,
ברק דרורי
יו”ר ועד איגוד מקצועות האנימציה,
igud_header-v2

סגור לתגובות.