האיגוד נגד ביטול מימון פרס דוקאביב ע”י מפעל הפיס

איגוד מקצועות האנימציה רואה בחומרה את החלטת מפעל הפיס להפסיק את מימון פרס הסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב ו”לבחון מבחינה משפטית” את הפרס שהוענק השנה לסרט לאה צמל, עורכת דין שבין השותפים ליצירתו גם חברי וחברות האיגוד.

השבוע, לפני שהתקבלה ההחלטה, פנה האיגוד למפעל הפיס בשיתוף מוסדות תרבות רבים והביע את תמיכתו בעמדת מפעל הפיס דאז, שלא לבטל את מתן הפרס. כך נכתב בפנייתנו:

איגודי היוצרים והעובדים בקולנוע ובטלוויזיה ופורום מוסדות תרבות מבקשים להביע את תמיכתם במועצת הפיס לאמנות ותרבות, מתוך הוקרה למחויבותה ליצירה חופשית, פלורליסטית ונטולת אג׳נדה פוליטית אחידה.

הן מועצת הפיס והן פסטיבל דוקאביב שמים את כוח השיפוט בידי לקטורים ולקטוריות, ועדות אמנותיות וחבר שופטים בלתי תלוי, כפי שנכון לעשות.

חברה בריאה ודמוקרטית היא כזו שיש בה מתן ביטוי לקולות מגוונים, לעיתים סותרים; חברה שבה צדק חלוקתי וחופש ביטוי הם שני צדדים של אותו מטבע ולא, חלילה, אינטרסים מתחרים.

יתרה מזאת, הבאה לקדמת הבמה של המורכבות העומדת בבסיס הישראליות הוא שהביא את היצירה הישראלית לזכות בכבוד ויוקרה עצומים בארץ ובעולם.

יש לציין שהפרס של מפעל הפיס מוענק ליצירה תיעודית מצטיינת ולא לעבודה משפטית או פוליטית המתועדת בה. סרטים תיעודיים אינם האנשים המתועדים בהם, וסרטים טובים אף מייצרים מרחב בינם לבין המתועדים, מרחב המאפשר ביקורת ודיון.

זו הסיבה שעמדנו על זכותו של פסטיבל ירושלים להקרין סרט על יגאל עמיר ונעמוד גם על זכותם של פסטיבל דוקאביב ומפעל הפיס להעניק פרס לסרט על לאה צמל.

לפיכך, אנו מבקשים להביע תמיכה בעמידתכם האיתנה מאחורי הענקת הפרס, לצד שאר העשייה הענפה והרחבה עבור התרבות הישראלית וקידומה.

 

ההתפתחויות מאז הן חמורות ומעידות על הרוח הרעה שנושבת במקומותינו בשנים האחרונות. האיגוד ימשיך לשתף פעולה במאבקים להגנת חופש היצירה בישראל ונגד צנזורה פוליטית, מתוך תקווה ואמונה כי במאבקים הבאים, התוצאה תהיה מוצלחת יותר. אנו קוראים לחברי וחברות האיגוד לעמוד על המשמר מחד, ולהימנע מצנזורה עצמית מנגד. אסור לנו שאירועים כגון זה יגרמו לנו לחשוש לגבי מימון פרויקטים שלנו, או להתלבט מה כדאי לנו להגיד ועל מה עדיף לנו אולי לשתוק.

ממשיכים ליצור, בכל נושא, כל הזמן.

 

צילום תמונה ראשית: ‏פיליפ בלאיש

לפרטים נוספים והרשמה, אנא מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם